Економіка 11 клас "Ринкове вирішення питань «що виробляти?», «як виробляти?», «для кого виробляти?» Принцип «прихованої руки» ринку та сутність ринкового саморегулювання."

Економіка 11 клас Економіка                                              
Тема : Ринкове вирішення питань «що виробляти?», «як виробляти?», «для                кого виробляти?» Принцип «прихованої руки» ринку та сутність   
            ринкового саморегулювання.
 Мета: Визначити основні питання економіки, розкрити зміст ринкової
            конкуренції, показуючи її значення у вирішенні головних економічних
            проблем; сформувати вміння самостійно знаходити рішення щодо                    основних питань економіки; зрозуміти сутність конкуренції та її види.
Обладнання: підручник економіки, використання ІКТ, презентація,                               роздатковий  матеріал  
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку
1.Організаційний момент
“Найкраща витрата часу – це праця”.
“Без труда — не виловить і рибки із пруда”. 

Так говорить народна мудрість.
Я сподіваюсь, що ви  отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.

2.Актуалізація опорних знань
Вставте  поняття та терміни із вивченої теми у кросворд з ключовим словом «Економіка»
1
П

Т

Е

А

2
К


І


Л


3
4
П

О



И

А
І
Н


Р




Я
5
О



Н


6

З

М

Я

7
Ф
І


Н

И

8
С

'

К
Т


9
Б

А

А

1
П
О
Т
Р
Е
Б
А

2
К
А
П
І
Т
А
Л


3
4
П

О
Л
І
Т
И
К
А
І
Н
Ф
О
Р
М
А
Ц
І
Я
5
О
Б
М
І
Н


6

З
Е
М
Л
Я

7
Ф
І
Н
А
Н
С
И

8
С
У
Б'
Є
К
Т


9
Б
Л
А
Г
А


3.Мотивація навчальної діяльності
  Цікавий факт про українську ринкову економіку

     Сало вважається українським національним продуктом. Але ми купуємо його за кордоном. Тільки в 2015 році Україна імпортувала сала на 32 мільйони доларів. Не можна сказати, що в нас спостерігався гострий дефіцит свого сала, оскільки в той же час ми експортували цього продукту на 7,7 мільйонів ​​доларів.
     Просто аграрну продукцію вигідніше експортувати, адже за неї платять валютою. Так що внутрішній ринок не надто цікавий для виробників українського сала. До того ж багато хто з них не зміг пережити кризу і порожню нішу швидко зайняли європейські виробники.

4.Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
4.1. Що таке ринок? (бесіда, робота термінами)
Перед тим як визначити найголовніші економічні питання: Що виробляти? Як виробляти? Для кого виробляти? Варто з’ясувати що ж таке ринок? Скажіть своє визначення даного терміну…Що вам відомо про нього? (мозкова атака)
Куди ви йдете, коли у вас виникає потреба щось придбати?
“Люди майже з дитинства вже знайомі з ринком, хоча цього ще не усвідомлюють ”.
Як перекласти слово ринок на англійську??? (маркет)
Незважаючи на те, що ринок як один із інститутів товарного виробництва існує уже близько 7 тис. років, перші спроби дати йому наукове визначення були зроблені менше двох століть тому.

Варіанти визначень:
•    «всякий район, на якому відносини покупців і продавців один з одним настільки вільні, що ціни на одні й ті самі товари мають тенденцію легко і швидко вирівнюватись» (А. Курно).
•    «будь-яка група людей, які вступають у тісні ділові відносини і укладають крупні ділові угоди щодо будь-якого товару» (А. Маршал).
•    «інститут або механізм, який зводить разом покупців (представників попиту) і продавців (постачальників) окремих товарів і послуг» (К.Р. Макконел, С.Л. Брю).
•    «складний передавальний механізм, що дозволяє якомога повніше і ефективніше використовувати інформацію, розпорошену серед численних індивідуальних суб’єктів» (Ф. Хайєк).
Як ви вважаєте, яке з цих визначень найповніше відображає сутність ринку?
Отже, РИНОК — це певна сукупність економічних відносин з приводу купівлі-продажу товарів і послуг відповідно до законів сучасного товарного виробництва (словникова робота)
Будь-яка економічна система вирішує три основні проблеми:
      що виробляти?
      як виробляти?
      для кого виробляти? 
         Ці проблеми, які щоденно і повсякчас стоять перед кожним виробником, є проявом економічної свободи виробника.
4.2. Проблема «Що виробляти?»
}  Проблема „що виробляти" пов'язана із знаходженням такого набору товарів і послуг, які відповідають потребам споживачів, які будуть реалізовані і в результаті реалізації яких їх виробники отримають доходи.


}  Тобто на питання «Що виробляти?» можуть відповісти тільки споживачі фактом сплати власними грошима за створені товари. Сплативши ціну товарів, споживачі відшкодовують тим самим витрати ресурсів і підтверджують доцільність технологічного вибору.

Вправа 1. За даними таблиці визначте дохід продавців і зробіть висновок про реакцію ринку на обсяги виробництва.

Продавці
Кількість виробленого товару (шт.)
Витрати на одиницю товару (гр. од.)
Продано товарів (шт.)
Ринкова ціна
(гр. од.)
Дохід (гр. од.)
Реакція на ринкову ситуацію
І
10
10
10
15
(10 х 15) - (10 х 10) = 50
II
5
20
5
20
(5 х 20) - (5 х 20) = 0
III
20
5
15
4
(15 х 4) - (20 х 5) = -40
IV
15
3
12
5
(15Х5)-(12х3) = 39


Висновок: ринок засвідчив необхідність розширення обсягів виробництва першого товару та скорочення обсягів третього і зорієнтував виробників на перерозподіл виробничих ресурсів на користь першого вибору.
4.3.Друга проблема – ЯК ВИРОБЛЯТИ?
В основі цієї проблеми лежить спосіб виробництва, його технологія, визначенням того, хто, як, за допомогою якої техніки, технології організації виробництва буде їх виготовляти.
  Проте визначальним фактором є ринкова конкуренція між виробниками.
Але ринкова конкуренція має як плюси так і мінуси. Щоб з’ясувати всі пераги та недоліки звернемося до підручника п.2, ст..37. опрацьовуючи матеріал запишіть на гривнях переваги, а на доларах – недоліки………
Складіть грошові купюри до гаманців.
Наочно видно, що недоліків значно більше ніж переваг у ринковій економіці… Як ви вважаєте з чим це пов’язано???

Щоб з’ясувати які існують види конкуренції та їх ознак, вам необхідно опрацювати додатковий матеріал та заповнити пропуски у картці №2 працюючи в групах

Види конкуренції
Основні ознаки видів конкуренції
Чиста (досконалої) конкуренція

Монополістична

Олігополії

Недосконала конкуренція


 Учні називають основні ознаки…

4.4. ДЛЯ КОГО ВИРОБЛЯТИ?
}  З'ясування питання „для кого виробляти" пов'язане із розподілом створених
  товарів і послуг.
  Воно охоплює такі проблеми:
o   спрямованість виробництва на реалізацію потреб споживачів;
o   формування доходів у суспільстві;
o   створення системи стимулів у виробництві.
o   Тобто відповідь на питання «Для кого виробляти?»  залежить від бажання й можливостей споживачів купити той чи інший товар. Визначаються вони, величиною грошових доходів споживачів. Значну роль відіграють також ціни на товари та смаки покупців.
 
  Оскільки кількість продукту певного виду в конкретний час обмежена, то конкурентними стають споживачі. Конкуренція споживачів може спричинити підвищення цін.

4.5. «Прихована рука»
Розібравши три головні економічні питання, варто звернути увагу на поняття «прихована рука», яке було вашим випереджальним домашнім завданням…

Отже, людина з прихованою рукою ринку скеровується до мети що зовсім не належить до її намірів керуючись своїми власними інтересами людина неминуче надасть перевагу таким діям які краще за все служать інтересам суспільства.

5.Закріплення вивченого

Завдання 1.Установіть зв’язок між фундаментальними проблемами економіки і засобами їх розв’язання в ринковій економіці.





1. Що виробляти?
2. Як виробляти?
3. Для кого виробляти?






А конкуренція між виробниками;
Б рекомендації державних органів;
В розподіл грошових доходів між споживачами, конкуренція між ними;
Г «голосування» грошима, наявність ресурсів.


6. Підсумок уроку
Виходячи з даних питань, які ми сьогодні розібрали, подумайте і скажіть, чи знадобляться ці знання в майбутньому виборі вашої професії  та житті?

7.Домашнє завдання
·        Опрацювати матеріал підручника ст. 34-37
·        Підготувати інформацію: від чого залежить попит та його функції
·        Підготувати висловлювання вчених – економістів, які мають протилежні погляди на конкуренцію.



Популярні дописи з цього блогу

КРАЄЗНАВСТВО - Річка Чорний Ташлик (Проект учня 10 класу Правого Михайла)

ГЕОГРАФІЯ - ТЕМА: "Хмари і туман, відмінності в їх утворенні"